Skip to content

6601 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2003

Property Information

Block221
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
37%
Improvement Value:$437,100
63%
Total Assessment$693,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,117+7.3%
2024$11,292-25.7%
2023$15,200+2.1%
2022$14,886+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5760, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1990