Skip to content

1301 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block221
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description1S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
52%
Improvement Value:$232,200
48%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+7.3%
2024$7,956+29.0%
2023$6,169+2.1%
2022$6,042+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9656, Page 304Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 8713, Page 167Recorded2/1/2010

Property Built

Built

Year Built: 1921