Skip to content

6707 Bergenwood Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block225
Lot61.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,312
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,500
51%
Improvement Value:$224,200
49%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,048+7.3%
2024$7,500+7.0%
2023$7,012+2.1%
2022$6,867+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5449, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1931