Skip to content

710 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block270
Lot81.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,194
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,000
59%
Improvement Value:$214,800
41%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+7.3%
2024$8,495-7.0%
2023$9,131+2.1%
2022$8,942+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5439, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1941