Skip to content

6808 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block226
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
53%
Improvement Value:$217,400
47%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+7.3%
2024$7,495-3.6%
2023$7,773+2.1%
2022$7,612+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8990, Page 551Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4946, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1921