Skip to content

7200 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block249
Lot92
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$345,400
59%
Total Assessment$585,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+7.3%
2024$9,530+60.3%
2023$5,947+2.1%
2022$5,824+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921