Skip to content

1415 70th St(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1970

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block228
Lot144.01
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
56%
Improvement Value:$81,700
44%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,244+7.3%
2024$3,023+4.8%
2023$2,886+2.1%
2022$2,826+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9708, Page 10Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 9238, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1970