Skip to content

7117 Park Ave(Unit C0015)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block307
Lot1
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
38%
Improvement Value:$139,000
62%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,899+7.3%
2024$3,634-0.0%
2023$3,635+2.1%
2022$3,560+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8765, Page 859

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

DeedBook 7293, Page 84Recorded6/2/2004

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7173, Page 305Recorded11/25/2003

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5821, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1968