Skip to content

1505 69th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block235
Lot53.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
32%
Improvement Value:$390,300
68%
Total Assessment$578,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+7.3%
2024$9,413-8.0%
2023$10,231+2.1%
2022$10,020+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971