Skip to content

7000 Columbia Ave(Unit C0103)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block241.01
Lot81
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage715
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
44%
Improvement Value:$108,500
56%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+7.3%
2024$3,173-9.6%
2023$3,512+2.1%
2022$3,439+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5809, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1960