Skip to content

7017 Columbia Ave(Unit C0105)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block241
Lot19
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage671
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
40%
Improvement Value:$116,900
60%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,401+7.3%
2024$3,170+24.2%
2023$2,552+2.1%
2022$2,499+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8901, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1960