Skip to content

7000 Columbia Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block241.01
Lot81
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage757
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
45%
Improvement Value:$113,400
55%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,576+7.3%
2024$3,333-24.8%
2023$4,431+2.1%
2022$4,339+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7899, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1960