Skip to content

7017 Columbia Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block241
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage761
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
41%
Improvement Value:$128,800
59%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,798+7.3%
2024$3,539+52.7%
2023$2,318+2.1%
2022$2,270+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9321, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1960