Skip to content

1506 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block241.01
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,786
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
53%
Improvement Value:$250,300
47%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+7.3%
2024$8,601+27.9%
2023$6,725+2.1%
2022$6,586+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931