Skip to content

1509 64th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block205
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
41%
Improvement Value:$418,600
59%
Total Assessment$706,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,336+7.3%
2024$11,495-4.2%
2023$11,999+2.1%
2022$11,751+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926