Skip to content

1615 71st St

North Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block241
Lot32.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,400
63%
Improvement Value:$169,400
37%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,998+7.3%
2024$7,453+40.4%
2023$5,309+2.1%
2022$5,199+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7804, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1941