Skip to content

1446 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block245
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
58%
Improvement Value:$195,400
42%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+7.3%
2024$7,577+8.3%
2023$6,994+2.1%
2022$6,850+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5847, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1936