Skip to content

7015-19 Cottage Ave(Unit C0107)North Bergen, NJ 07047

Built 1970

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block245
Lot29.012
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage395
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
39%
Improvement Value:$67,000
61%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,908+7.3%
2024$1,778+27.6%
2023$1,393+2.1%
2022$1,364+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 7627, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1970