Skip to content

7015-19 Cottage Ave(Unit C0208)North Bergen, NJ 07047

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block245
Lot29.012
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage905
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
44%
Improvement Value:$123,200
56%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+7.3%
2024$3,569-40.0%
2023$5,953+2.1%
2022$5,829+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft905DeedBook 9820, Page 730Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7173, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1970