Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0507)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Date
Sep 13, 1990

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage894
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
39%
Improvement Value:$214,800
61%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+7.3%
2024$5,773-6.2%
2023$6,157+2.1%
2022$6,030+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4331, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1975