Skip to content

1215 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$633,888
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block24
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,100
20%
Improvement Value:$553,000
80%
Total Assessment$691,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+7.3%
2024$11,251+14.4%
2023$9,839+2.1%
2022$9,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$633,888
Sq Ft2,600DeedBook 9935, Page 448Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

DeedBook 7052, Page 155Recorded5/12/2003

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 6042, Page 278Recorded9/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920