Skip to content

4409 Bergen Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Feb 24, 2005

Property Information

Block102
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,663
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
32%
Improvement Value:$505,700
68%
Total Assessment$743,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,994+7.3%
2024$12,109+3.9%
2023$11,653+2.1%
2022$11,412+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

DeedBook 7526, Page 90Recorded4/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920