Skip to content

1605 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block250
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,105
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
38%
Improvement Value:$443,000
62%
Total Assessment$719,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570+7.3%
2024$11,713+8.2%
2023$10,828+2.1%
2022$10,604+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 7754, Page 79Recorded12/13/2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5269, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1966