Skip to content

1501 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block250
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,484
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
42%
Improvement Value:$375,400
58%
Total Assessment$651,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389+7.3%
2024$10,613-16.1%
2023$12,648+2.1%
2022$12,387+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966