Skip to content

1617 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block255
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description1S-F-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,265
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
47%
Improvement Value:$319,500
53%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613+7.3%
2024$9,890+29.0%
2023$7,667+2.1%
2022$7,509+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 7179, Page 170NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1941