Skip to content

1310 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block259
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-F
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,600
48%
Improvement Value:$328,200
52%
Total Assessment$636,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+7.3%
2024$10,367+34.7%
2023$7,697+2.1%
2022$7,538+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9620, Page 719Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5459, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1936