Skip to content

1111 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block259
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-A-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage875
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,800
67%
Improvement Value:$127,200
33%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+7.3%
2024$6,186+3.7%
2023$5,964+2.1%
2022$5,841+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft875DeedBook 9943, Page 306Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 8635, Page 218Recorded11/21/2008

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7262, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1916