Skip to content

1311 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block25
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,744
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
50%
Improvement Value:$237,200
50%
Total Assessment$477,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+7.3%
2024$7,769+14.4%
2023$6,789+2.1%
2022$6,649+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6020, Page 219NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2002

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5377, Page 76

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4657, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1916