Skip to content

1207 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block16
Lot105
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,751
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
52%
Improvement Value:$207,800
48%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+7.3%
2024$7,046+19.4%
2023$5,900+2.1%
2022$5,778+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,751DeedBook 7178, Page 17NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1916