Skip to content

1307 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block25
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage4,130
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
40%
Improvement Value:$360,000
60%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,482+7.3%
2024$9,768+10.1%
2023$8,873+2.1%
2022$8,690+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft4,130DeedBook 9304, Page 461NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916