Skip to content

6112 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block204
Lot651
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage3,856
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
36%
Improvement Value:$576,000
64%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,723+7.3%
2024$14,652+11.5%
2023$13,140+2.1%
2022$12,868+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,856DeedBook 8895, Page 517Recorded2/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 5859, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4561, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1915