Skip to content

1110 13th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910
Industrial

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block25
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-B-B
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage18,346
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,800
45%
Improvement Value:$927,800
55%
Total Assessment$1,686,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,465+7.3%
2024$27,458-1.2%
2023$27,802+2.1%
2022$27,227+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000

From:

To:

Sq Ft18,346DeedBook 9655, Page 173Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

DeedBook 7743, Page 207Recorded12/1/2005

Property Sale

Sale
$577,100

From:

To:

DeedBook 7114, Page 158Recorded8/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910