Skip to content

4501 Dell AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Feb 18, 2005

Property Information

Block91
Lot149
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-B-I
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage16,145
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$734,800
31%
Improvement Value:$1,653,900
69%
Total Assessment$2,388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,731+7.3%
2024$38,888+67.7%
2023$23,195+2.1%
2022$22,716+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,250,000
DeedBook 7477, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 7155, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1940