Skip to content

1206 13th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block25
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage3,753
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
12%
Improvement Value:$630,500
88%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,578+7.3%
2024$11,722+2.9%
2023$11,396+2.1%
2022$11,160+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft3,753DeedBook 9902, Page 623Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5924, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1900