Skip to content

7430 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block263
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,250
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
48%
Improvement Value:$277,900
52%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380+7.3%
2024$8,741+10.0%
2023$7,943+2.1%
2022$7,778+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916