Skip to content

7412 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1965

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block263
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,555
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
43%
Improvement Value:$351,000
57%
Total Assessment$613,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+7.3%
2024$9,988-13.6%
2023$11,566+2.1%
2022$11,326+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,555DeedBook 9620, Page 797Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft2,555DeedBook 7139, Page 343Recorded9/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1965