Skip to content

7414 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block266
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description1.5S-S-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
42%
Improvement Value:$358,900
58%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,814+7.3%
2024$10,077+11.4%
2023$9,049+2.1%
2022$8,862+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5237, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1926