Skip to content

1000 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Apr 14, 1999

Property Information

Block266
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,083
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,000
49%
Improvement Value:$330,300
51%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+7.3%
2024$10,473+24.7%
2023$8,399+2.1%
2022$8,225+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5424, Page 314

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5187, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1926