Skip to content

6903 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$168,496
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block227
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,112
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
47%
Improvement Value:$349,600
53%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453+7.3%
2024$10,673+23.0%
2023$8,674+2.1%
2022$8,495+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$168,496

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 8886, Page 534Recorded12/27/2012

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5339, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1921