Skip to content

1000 75th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$380,500
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block267
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,087
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
42%
Improvement Value:$396,400
58%
Total Assessment$688,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,026+7.3%
2024$11,207-16.1%
2023$13,351+2.1%
2022$13,075+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,500

From:

To:

Sq Ft3,087DeedBook 8859, Page 666Recorded7/16/2012

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 7243, Page 16Recorded3/12/2004

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5696, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1926