Skip to content

1007 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block267
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description3S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,900
40%
Improvement Value:$451,000
60%
Total Assessment$751,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,136+7.3%
2024$12,241+23.1%
2023$9,944+2.1%
2022$9,739+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5698, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1926