Skip to content

1010 75th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 10, 1999

Property Information

Block267
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
58%
Improvement Value:$189,100
42%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+7.3%
2024$7,401+1.7%
2023$7,275+2.1%
2022$7,125+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5525, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1931