Skip to content

808 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block269
Lot230
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
45%
Improvement Value:$414,500
55%
Total Assessment$753,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+7.3%
2024$12,267+12.8%
2023$10,875+2.1%
2022$10,650+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft3,182DeedBook 8206, Page 190Recorded5/9/2007

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 5542, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5045, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4616, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1926