Skip to content

814 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block269
Lot232
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,363
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
44%
Improvement Value:$432,700
56%
Total Assessment$771,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,482+7.3%
2024$12,563+22.2%
2023$10,284+2.1%
2022$10,071+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$542,500

From:

To:

Sq Ft2,363DeedBook 9348, Page 194Recorded10/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926