Skip to content

517 74th St(Unit C0409)North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$181,900
Last Sale Date
May 11, 2001

Property Information

Block270
Lot10
QualifierC0409
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
26%
Improvement Value:$283,300
74%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406+7.6%
2024$5,953-17.9%
2023$7,254+2.2%
2022$7,098+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,900
DeedBook 5808, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5167, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4802, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1988