Skip to content

7315 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block270
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A
Dwellings7
ZoningC1
Sq Footage6,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
19%
Improvement Value:$807,400
81%
Total Assessment$996,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,414+10.6%
2024$15,741-3.6%
2023$16,324+2.1%
2022$15,987-8.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 8374, Page 157Recorded11/15/2007

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 7086, Page 305Recorded7/17/2003

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5830, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5431, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5088, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1915