Skip to content

517 74th St(Unit C0413)North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block270
Lot10
QualifierC0413
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
25%
Improvement Value:$250,700
75%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+7.3%
2024$5,462-16.0%
2023$6,503+2.1%
2022$6,368+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9771, Page 797Recorded9/16/2023

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 9098, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 5750, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4599, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1988