Skip to content

517 74th St(Unit C0415)North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block270
Lot10
QualifierC0415
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
26%
Improvement Value:$305,300
74%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+7.3%
2024$6,672-16.6%
2023$8,001+2.1%
2022$7,836+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 9813, Page 605Recorded4/7/2024

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8021, Page 282Recorded10/10/2006

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5671, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5284, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4584, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1988