Skip to content

517 74th St(Unit C0410)North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block270
Lot10
QualifierC0410
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
26%
Improvement Value:$318,200
74%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+7.3%
2024$6,965-17.0%
2023$8,393+2.1%
2022$8,220+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9702, Page 777Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 8811, Page 831

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7328, Page 242Recorded7/22/2004

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 6071, Page 324Recorded10/25/2002

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4825, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1988