Skip to content

805 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block270
Lot111
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,278
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,300
38%
Improvement Value:$518,000
62%
Total Assessment$841,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,698+7.3%
2024$13,696+8.8%
2023$12,584+2.1%
2022$12,324+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$409,550

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 7134, Page 325Recorded9/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1985